O dyscyplinie

Balet z różdżką jest stworzoną w 2014 roku przez Marka Łukaszewicza odmianą gimnastyki artystycznej włączoną w struktury Polskiego Związku Gimnastycznego w dniu 9 kwietnia 2016 roku jako dyscyplina nieolimpijska.
Przyborem do Baletu z różdżką jest laska gimnastyczna, stanowiąca łącznik między zawodnikami. Komunikacja między zawodnikami utrzymywana jest jedynie poprzez nacisk palców wskazujących na przybór – laskę gimnastyczną. Jest to dyscyplina, w której główny akcent jest położony na koordynację ruchu ciał zawodników. Przestrzeń między zawodnikami jest określona długością przyboru, który łączy, oddzielając jednocześnie zawodników od siebie. Każdy nacisk na przybór musi powodować reakcję ustąpienia. Ruchy zawodników są zdeterminowane aktualnym położeniem laski gimnastycznej w przestrzeni.
Pani trener Beata Pisarkiewicz, kierownik sekcji MUKS Widzew Łódź zainteresowała się jako pierwsza pomysłem Baletu z różdżką w 2014 roku. Przygotowała ona pierwszą choreografię do baletu, której wykonawczyniami były Klaudia Bisikirska i Mariola Dubiel.
Pani doktor Klaudia Carlos-Machej, prodziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie wypowiedziała się o balecie w następujących słowach: „Balet z różdżką jest interesującą formą ruchu, łączącą taniec z elementami gimnastyki artystycznej i akrobatyki. To ciekawe połączenie może służyć skoordynowaniu działań sportowców-tancerzy we wspólnej improwizacji. Całość niesie z sobą nową wartość artystyczną, zaś Balet z różdżką może zyskać wielkie grono sympatyków”.
Pan Adam Krzesiński, Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego napisał: „W imieniu Polskiego Komitetu Olimpijskiego życzę powodzenia w popularyzowaniu zaproponowanej konkurencji gimnastycznej”.