O sukcesie naszej dwójki kobiet Kamili Bryśkiewicz i Zofii Kamińskiej pisaliśmy już w innych relacjach. Teraz kilka refleksji dotyczących różnych aspektów i momentów z Mistrzostw Świata w akrobatyce sportowej w Baku.
- Światowa akrobatyka rozwija się w niezwykle zadziwiający sposób. Mimo braku na starcie wykluczonych ekip z Rosji i Białorusi a także braku, z powodu wojny, ekipy Ukrainy poziom sportowy zawodów był niebywale wysoki. O miejscu na podium czy o zwycięstwie decydowały często ułamki punktu. Polkom do podium zabrakło 0,7 pkt. Walka była niezwykle zacięta, Minimalne błędy w wykonaniu dawały uczucie radości lub wyciskały z oczu łzy.
Akrobaci stworzyli w Baku niezapomniane widowisko. Walka o medale w atmosferze show.
- Po raz pierwszy w mistrzostwach świata rozdawano medale w trzech układach: statyce , dynamice i układzie kombinowanym. Wszystkie medale miały równą wartość.
- Niemałą sensacją była postawa ekipy z Belgii. Mały kraj stał się potęgą akrobatyczną. Belgowie już w przeszłości pokazywali swoje wielkie umiejętności. Mieli znakomite dwójki mieszane , trójki kobiet i czwórki mężczyzn. Ale na mistrzostwach w Baku Belgia zdobywa 10 medali. 7 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy. 3 złote medale stały się udziałem mieszanej pary Heleny Heyens i Brama Roettgera. To jeden z najlepszych zespołów tych zawodów. Ekspresja wykonania i ogromna dbałość o szczegóły zachwyciła publiczność i sędziów. Nie mniej zachwycająco pokazała się trójka kobiet zdobywając złoto w układzie dynamicznym i kombinowanym.
Co jest źródłem sukcesów belgijskich akrobatów? Zapytamy o to Rosy Taeymans, Belgijkę, szefową światowej akrobatyki.
- Portugalia to druga „siła” tych mistrzostw. W Portugalii stworzono akrobatom znakomite warunki treningowe, przeznaczono na rozwój akrobatyki odpowiednie środki finansowe mimo, że nie jest to dyscyplina olimpijska. Organizowane u nich Puchary Świata mają uznaną rangę. Ekipie portugalskiej w Baku liderowała bezkonkurencyjna dwójka kobiet Rita Ferreira i Ana Teixeira. Od kilku lat niepokonane na światowych arenach. W Baku zdobyły złoto w statyce, dynamice i układzie kombinowanym, w którym miały prawie 2 pkt; przewagi na srebrnymi Węgierkami. Przepaść!
Rita, w okresie przygotowawczym, wspomagała też portugalską trójkę, kiedy to „dolna” w trójce uległa poważnej kontuzji ręki. Wszystko skończyło się dobrze i w Baku trójka zdobyła 2 srebrne medale, oczywiście w swoim podstawowym składzie.
- Muzyka! Muzyka i choreografia. Coraz częściej twórcy choreografii chcą opowiedzieć, na planszy, jakąś historię, bajkę o księżnicce i królu, baśń o postaciach ze snu, historię miłości, przyjaźni, ludzkie uczucia. Wszystko to w takt światowych przebojów muzyki klasycznej czy rozrywkowej. „Dzwonnik z Notre Dame” , „Romeo i Julia”, „Cyganeria”, „Carmen” i wiele innych arcydzieł tworzyło niezapomnianą atmosferę akrobatycznych występów. Taka jest dzisiejsza tendencja w opracowaniu choreografii.
- Konkurencja czwórek. Bardzo trudna w przygotowaniu. Zwykle najmniej licznie obsadzona. Tak było i tym razem. Tylko 6 zespołów. Czwórki z Wielkiej Brytanii, Belgii i Izraela podzieliły się medalami. Każda po 3 medale ale rożnych kolorów. W układzie kombinowanym najlepsi Brytyjczycy. Swój prymat potwierdzili w dynamice. W statyce złoto dla Belgów.
Kilka lat temu mieliśmy w Polsce czwórki, na dobrym poziomie, ze Złotoryi, Zielonej Góry, ze Świdnicy, także z warszawskiego Akro-bada. Może warto powrócić do pracy z czwórkami!
- Nadzwyczajna historia! Zespoły akrobatyczne nie mają zbyt długiego żywota. To naturalne. Zawodnicy dorośleją. Zespoły zmieniają składy. Ale… są wyjątki! Azerowie Danyiel Dil i Vadim Shulyar ćwiczą niezmiennie razem od 13 lat! Przyjaciele od dzieciństwa. Danyiel ma dziś 24 lata i pracuje jako górnik bo tak nakazują mu rodzinne tradycje. Vadim studiuje, w przyszłości chce być trenerem. W Baku bronili honoru gospodarzy, zdobyli 2 brązowe medale, w dynamice i układzie kombinowanym.
- „Ufamy sobie i rozumiemy się nawzajem”. „Mimo różnicy wieku , dogadujemy się”. „Ufamy sobie dzieląc się śmiechem i łzami”. „Jesteśmy przyjaciółmi, bo inaczej nie moglibyśmy ze sobą tak dużo pracować”. „Na treningach skupiamy się na zadaniach ale też dobrze się bawimy”. To tylko kilka cytatów z wypowiedzi czołowych akrobatów świata. Wynika z nich jak ważna jest atmosfera pracy treningowej. Przyjaźń, zaufanie, radość ze wspólnych treningów, zabawa. To wszystko, to mądrość, która powinna zawsze towarzyszyć naszej profesjonalnej pracy!
- Tabela medalowa. Belgia na miejscu pierwszym: 10 medali , w tym 7 złotych. Portugalia na miejscu drugim: 7 medali , w tym 3 złote. Amerykanie na miejscu trzecim: 6 medali , w tym 3 złote.
Łącznie medale zdobywało 10 krajów. Poza wymienionymi : Wielka Brytania, Kazachstan, Izrael, Azerbejdżan, Węgry, Niemcy i Austria.
Po raz pierwszy, na mistrzostwach świata, medale zdobyły ekipy Węgier i Austrii.
Świat akrobatyczny powiększa się. Nasz cel! Dołączyć do medalistów!
Jan Wieteska