Finał w układzie statycznym – Mistrzostwa Świata w Baku
13 marca 202226. Międzynarodowy Turniej Wiosny w Akrobatyce sportowej – Odwołany
14 marca 2022Ocena startu polskich zespołów seniorskich na Mistrzostwach Świata
Brygida Sakowska – trenerka kadry narodowej w akrobatyce sportowej
Proszę o krótką ocenę startu polskich zespołów seniorskich na mistrzostwach świata, trenerkę kadry Brygidę Sakowską:
„Oceniam start obu zespołów seniorskich bardzo dobrze. Oba zespoły wykonały pełne programy startowe, co uważam za sukces. Poprzednio
Jeżeli chodzi o końcowe wyniki to zdecydowanie najlepszy wynik w Pesaro i Genewie nie było najlepiej.
Jeżeli chodzi o końcowe wyniki to zdecydowanie najlepszy wynik osiągnęła 2-ka Kamila Bryśkiewicz i Zosia Kamińska zajmując 5 miejsce w wieloboju i 6 miejsce w układzie statycznym oraz 8 miejsce w układzie dynamicznym. Natomiast 2-ka mieszana Ania Sławikowska i Michał Wróbel zajęli 9 miejsce w wieloboju, 8 miejsce w układzie dynamicznym oraz 10 miejsce w układzie statycznym.
Muszę dodać, że najmocniejszą konkurencją są 2-ki mieszane oraz 3-ki kobiet. Bardzo duże trudności i wykonanie na bardzo wysokim poziomie powoduje, że na tę chwilę polskie zespoły nie nawiążą walki z najlepszymi.
Natomiast 2-ki kobiet, ze względu na to, że jest to trudna konkurencja to zespołów jest mniej. Dlatego uważam, że są one w naszym zasięgu.
Nasze dziewczęta wykorzystały te szanse wchodząc dwa razy do ścisłego finału.
Bardzo się cieszę, że nasza 2-ka mogła z pozycji rezerwowej wejść w skład zespołów zakwalifikowanych do World Games, które mają się odbyć w lipcu tego roku.”
„Uważam start naszych seniorów za najlepszy w porównaniu do ostatnich lat.
Muszę dodać, że oba zespoły mają krótki staż wspólnej pracy, zarówno 2-ka kobiet jak i 2-ka mieszana pracują wspólnie od października 2021 roku a konkurenci to zespoły z kilkuletnim stażem wspólnej pracy.”
Tyle uwag, na gorąco, Brygidy Sakowskiej trenerki kadry w akrobatyce sportowej, jednocześnie trenerki prowadzącej 2 -kę mieszaną Anię Sławikowską (DOSiR Sokolnia Chorzów) i Michała Wróbla (KAS Rzeszów).
Zarząd Sekcji Akrobatyki, przy udziale trenerki kadry oraz wszystkich trenerów prowadzących zespoły znajdujące się w kadrze, dokona analizy startu polskich akrobatów we wszystkich kategoriach wiekowych, z takim założeniem, że zawody w Baku były dobrym punktem wyjścia do budowania lepszej przyszłości polskiej akrobatyki.
JW.
Katarzyna Zabierowska – trenerka dwójki kobiet
Prosimy Katarzynę Zabierowską – trenerkę Kamili Bryśkiewicz i Zofii Kamińskiej o dosłownie kilka słów komentarza nt. występu jej podopiecznych na zawodach w Baku:
„ Seniorska dwójka kobiet wykonała cały swój program. Nie wytrzymały jednego elementu, to był błąd liczenia.
Dwójka nawiązała ścisłą rywalizację z najlepszymi zespołami na świecie. Do medalu w wieloboju zabrakło 0.850 pkt. A w finale statyki 0.700 pkt. Decydowała dyspozycja danego dnia i małe błędy popełniane przez zespoły.
Nasza dwójka jako jedyny zespół w kadrze nie ma możliwości korzystania z planszy profesjonalnej. Mamy najgorsze warunki treningowe. Pełne układy na takiej planszy dziewczyny wykonywały dopiero podczas oficjalnych treningów. Muszę jeszcze dodać, że po Grand Prix w Rzeszowie dziewczyny nie od razu dostały się do reprezentacji na MŚ a okazało się, że są najlepszym polskim zespołem na tych mistrzostwach”.
Tyle Katarzyna Zabierowska, w krótkiej wypowiedzi, tuż po ostatnim występie jej podopiecznych.
Kamila Bryśkiewicz i Zofia Kamińska reprezentują UKS Targówek, klub który nie dysponuje profesjonalną planszą akrobatyczną. A w związku z zamknięciem Dzielnicowego Klubu Sportowego „Targówek” dziewczyny nie mogły skorzystać z planszy w tym klubie. To bez wątpienia ewenement, wejść do finału mistrzostw świata bez treningów na zawodowej planszy!
Można gdybać, co byłoby, gdyby dziewczyny mogły trenować w normalnych warunkach.
Mamy nadzieję, podpartą zapewnieniem władz sportowych Warszawy, że miasto desygnuje, w niedługim czasie, odpowiednie środki finansowe na zakup profesjonalnej planszy.
JW.