Skoki na trampolinie i ścieżce

O dyscyplinie

Historia dyscypliny

Prekursorem i twórcą początków trampoliny jak dyscypliny sportu był George Nissen, który zbudował w 1936 pierwszą trampolinę w swoim garażu. W Europie pierwszą federacją narodową, która działała w tej dyscyplinie była Szkocja. Po kilku latach 22 marca 1964 roku w Londynie zawiązała się Międzynarodowa Federacja Trampoliny (FIT). W tym samym czasie zostały rozegrane 1. Mistrzostwa Świata w których rozegrano konkurencje skoków indywidualnych na trampolinie i ścieżce. Konkurencje podwójnej mini- trampoliny pojawiły się na MŚ od 1970 roku.
Następny krok milowy można odnotować w 1985 kiedy to trampolina weszła do programu Światowych Igrzysk (World Games), był to ważny krok w kierunku ubiegania się i miejsce wśród dyscyplin olimpijskich. Od 1988 Międzynarodowa Federacja Trampoliny została zarejestrowana w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. Natomiast od 1999 stała się częścią Międzynarodowej Federacji Gimnastyczne (FIG), by rok później wziąć udział Igrzyskach Olimpijskich w Sydney.
Konkurencje

W trampolinie na Mistrzostwach Świata rozgrywana są następujące konkurencje:

  • skoki na trampolinie kobiet i mężczyzn-indywidualne
  • skoki na trampolinie kobiet i mężczyzn-synchroniczne
  • skoki na ścieżce kobiet i mężczyzn
  • skoki na podwójnej mini- trampolinie
  • drużynowe skoki kobiet i mężczyzn na trampolinie
  • drużynowe skoki kobiet i mężczyzn na ścieżce
  • drużynowe skoki kobiet i mężczyzn na PDT
We wszystkich konkurencjach rozgrywane są również konkursy drużynowe, gdzie sumuje się ilość indywidualnie zdobytych punktów członków drużny.

Skoki na trampolinie:

Zawodnik wykonuje serie 10 różnych skoków na trampolinie (batucie). Przyrząd wyposażony jest w siatkę o wielkości 428 x 214 cm przymocowaną do stalowej ramy za pomocą sprężyn. Cała konstrukcja oddalona jest od ziemi o 115 cm. Taka konstrukcja pozwala wykonać najlepszym zawodnikom skoki na wysokość nawet 8 metrów!

W skokach synchronicznych ustawione są dwie trampoliny obok siebie na których dwóch zawodników lub dwie zawodniczki wykonują w tym samym czasie takie same skoki. Cała trudność tej konkurencji polega na „zgraniu” się dwóch osób w tym samym czasie we wszystkich ewolucjach w powietrzu.
Skoki na ścieżce:

W konkurencjach skoków na ścieżce zawodnik z rozbiegu wykonuje serie skoków akrobatycznych zakończonych lądowaniem na miękkim materacu. Przyrząd na którym wykonywane są skoki to ścieżka, która zbudowana jest ze sprężyn lub fiberglass-owych prętów przykrytych wykładziną gimnastyczną. Taka konstrukcja sprawia, że ścieżka na której zawodnik wykonuje najtrudniejsze ewolucje jest miękka, a zarazem bardzo sprężysta.
Skoki na podwójnej mini – trampolinie:

W tej konkurencji zawodnik po około 20 metrowym rozbiegu wskakuje na mała trampolinę z na której wykonuje dwie ewolucje w powietrzu. Jedna po pierwszym odbiciu, a następnie w tempie drugą ewolucję zakończoną lądowaniem na materacu.
Polski Związek Gimnastyczny jest stowarzyszeniem zrzeszającym kluby gimnastyczne w Polsce. Jest to organizacja no-profit zarządzającą dyscyplinami gimnastycznymi na terenie Polski. Jesteśmy członkami Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej (FIG), Europejskiej Unii Gimnastycznej (UEG) oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl):