Marta Pihan-Kulesza wygrała w Meksyku
9 grudnia 2014
Umowa podpisana – nowa sala gimnastyczna w Szczecinie już w 2015
10 stycznia 2015

Rywalizacja akrobatów w Warszawie na światowym poziomie

20 grudnia w hali Arena Ursynów w Warszawie odbył się międzynarodowy turniej w akrobatyce sportowej 5. Wars & Sawa Cup 2014. W tym roku rywalizacja przebiegała między reprezentacjami Polski, Białorusi, Ukrainy i Warszawy. W klasyfikacji generalnej wygrała Białoruś. Polska reprezentacja zajęła 3 miejsce, a na czwartym stanęła reprezentacja Warszawy. W rywalizacji poszczególnych konkurencji najwyżej z Polskich akrobatów stanęła drużyna z naszej stolicy, której dwójka mieszana w składzie: Angelika Kowalewska i Maciej Zabierowski, zajęła 2 miejsce.

Kilka słów komentarza sportowego Jana Wieteski – Prezes Warszawsko – Mazowieckiego Związku Akrobatyki Sportowej:

20. grudnia gościliśmy czołówkę europejską, żeby nie powiedzieć światową, w akrobatyce, bo do takiej należą teamy Ukrainy i Białorusi. Warszawa polubiła akrobatykę sportową, wielu jej sympatyków przyszło do „Areny” – mimo okresu przedświątecznego – obejrzeć to sportowe wydarzenie bezpośrednio, ale też wiele osób oglądało zawody w internecie na żywo, bowiem po raz pierwszy była taka relacja.

Większość sympatyków akrobatyki uważa, że najpiękniejszą konkurencją są trójki kobiece i… coś w tym jest. Tym razem także pokazy trójek wywoływały bodaj największe oklaski i zachwyty. Białorusinki Katsiaryna Borysevich, Veranika Nabokina i Karina Sandovich pokazały zarówno w ćwiczeniu statycznym, jak i dynamicznym niezwykły talent. Trudne elementy połączone płynnością ruchu tworzyły znakomite widowisko. Ten młody zespół otrzymał najwyższe noty sędziowskie w meczu, a publiczność obdarzyła dziewczyny z Białorusi swoją nagrodą. Bardzo przyzwoicie zaprezentowały się polskie zespoły z Sokolnii Chorzów i UKS Targówek, choć w rywalizacji ustąpiły także trójce z Ukrainy. Ale pokazy w tej konkurencji były bardzo dobrze przyjęte przez publiczność.

Niezwykle wysoki poziom sportowy zaprezentowały dwójki męskie. Konkurencja ta uchodzi za jedną z trudniejszych i jest z reguły słabiej obsadzana, ale na naszych zawodach trzy pary pokazały znakomite układy. Ukraińska para Andrej Kobchyk i Vladyslav Bobryshev uchodzi za jedną z najlepszych na świecie, tymczasem w meczu trafili oni na godnych rywali z Białorusi Uladyslava Harely i Aliakseja Sharameta, z którymi przegrali o 0.1 pkt!!! To niezwykłe! Świetnie wystąpili też Polacy – doświadczona dwójka Adam Wojdacki i Oskar Piotrowski przegrali niewiele do swoich znakomitych przeciwników. Dla polskiej pary był to ostatni występ w tym składzie. Oskar urósł i zmężniał i będzie próbował swych sił w innej konkurencji.

Najlepszy wynik sportowy z polskich zespołów w całym meczu uzyskała para mieszana z UKS Targówek Angelika Kowalewska i Maciej Zabierowski. Mimo młodego wieku pokazali już dojrzałą akrobatykę, ciekawą choreografię i pewne wykonanie. Para elegancko się prezentuje i ma w sobie taki sportowy, waleczny „ząb”. Wygrali z Ukraińcami, z bardzo mocną parą, a także z parą z Katowic Olą Białas i Wojciechem Dackiewiczem, która zaprezentowała bardzo ciekawe ćwiczenia.

W dwójkach kobiet i czwórkach mężczyzn dominowali goście z Ukrainy i Białorusi. Polskie dwójki zrobiły układy na miarę swoich możliwości.

W punktacji meczowej zwyciężyła reprezentacja Białorusi przed Ukrainą, Polską i Warszawą.

Zawody zostały bardzo dobrze przyjęte. Współfinansowane przez Urząd Miasta st. Warszawy, patronowane przez Krajową Radę Spółdzielczą, organizowane przez Warszawsko-Mazowiecki Związek Akrobatyki Sportowej i Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji. V Puchar Warsa i Sawy uzyskał wysokie oceny sportowych władz Warszawy i być może ma szanse uzyskać nominację do grona najciekawszych imprez sportowych organizowanych w Warszawie w 2014 roku.

 

Wyniki:

[Nie znaleziono pliku]

 

Galeria zdjęć z turnieju autorstwa Macieja Czerniewskiego. Dziękujemy.

 

Komentarze są wyłączone.